Травень 2025
2.0 «Роль штучного інтелекту в бібліотечних медіа».
Відкрили Школу:
- Наталя Петренко, директор ХДНБ ім. В. Г. Короленка, голова ХОВ УБА привітала учасників 14ВсеукраїнськоїШБЖ : бібліотекарів, науковців, освітян, журналістів, студентів. Подякувала Збройним Силам України, що маємо змогу збиратися та опановувати нові знання та побажала всім нових професійних звершень.
- Людмила Глазунова, керівниця проєкту, заступниця директора з наукової роботи ХДНБ ім. В. Г. Короленка, PhD (соціальні комунікації).
Світові практики використання технологій ШІ презентував Олег Соцков, головний бібліотекар відділу науково-методичної роботи ХДНБ ім. В. Г. Короленка. «Playbrary» – цікава ініціатива, яку запустили в Сінгапурі, де в бібліотеках книги перетворюють у захопливу пригодницьку гру і роблять читання популярним серед дітей та підлітків.
Успішні практики бібліотек Японії, Австрії, Данії демонструють як активно можливості ШІ допомагають в роботі та промоції читання.
- «Штучний інтелект: помічник чи конкурент?» — Марина Толмач, кандидат наук із соціальних комунікацій, старша викладачка кафедри інформаційної діяльності та зв’язків із громадськістю, Київський національний університет культури і мистецтв. Доповіла про застосування та усвідомлене користування ШІ, необхідність розвивати свою грамотність та передавати досвід іншим. Сервіси, якими користується пані Марина:
- StockCake — захопливі безкоштовні зображення для будь-якої нагоди;
- Gamma — створення презентації або відредагувати готову;
- Perplexity AI ;
- Gemini;
- ChatGpt.
- «Інтеграція Gemini в роботу бібліотек: досвід та перспективи» — Микола Маранчак, кандидат наук із соціальних комунікацій, старший викладач, Київський національний університет культури і мистецтв розповів про переваги потужної платформи ШІ, яка здатна вирішувати широкий спектр завдань, від повсякденних питань до складних досліджень та розробок.
2.1 «ШІ в бібліотечній роботі: відмінний помічник, небезпечний руйнівник чи безглузда забавка»?
Навчальний день від Good Library поєднав теоретичну частину «Штучний інтелект: чи загрожує нам «повстання машин»? Вплив технології ШІ на технологічний розвиток та різні сфери життя взагалі і на бібліотечну галузь зокрема. Знайомилися з різними точками зору. Безумовно, ШІ не замінить бібліотекаря, але змінить його роль.
- «Технологія ШІ як інструмент інклюзивного спілкування Що таке «інклюзивна комунікація». Це означає створення середовища, де кожен відчуває себе почутим, зрозумілим і цінним, а бар’єри для ефективного спілкування мінімізовані або усунені.
- Як бібліотеки уже сьогодні можуть вирішити проблему зняття бар’єрів у взаємодії з користувачем за допомогою технологій ШІ. Практикум: “Моделюємо інклюзивні бібліотечні послуги. На прикладі інструментів ШІ для роботи з медіаконтентом генеруємо бібліотечні послуги” — Світлана Моісєєва, директор Луганської ОУНБ, віце-президент ВГО Українська бібліотечна асоціація, голова Луганського обласного відділення ВГО Українська бібліотечна асоціація.
ШІ має величезний потенціал для створення більш інклюзивного світу, де кожен може ефективно спілкуватися та отримувати доступ до інформації. Однак важливо пам’ятати, що ШІ — це інструмент, і його розробка та впровадження мають відбуватися з урахуванням етичних принципів, конфіденційності даних та постійного залучення представників різних спільнот, щоб дійсно відповідати їхнім потребам.
Штучний інтелект стає потужним інструментом для покращення інклюзивної комунікації, пропонуючи рішення, які раніше були недоступними. Ось як ШІ допомагає:
- Інструменти перекладу: DeepL, Reverso, QuillBot, Descript.
- Інструменти синтезу мовлення: Vidnoz, Speechify, PlayHT.
- Інструменти перетворення мовлення в текст: Voice to Text, SpeechTexte, TurboScribe, оTranscribe.
- Чат-боти: ChatGPT, Claude, Copilot, Gemini, HuggingChat.
Ці платформи не тільки спрощують створення контенту, але й відкривають нові можливості для візуального оповідання в цифрову еру.
- Анастасія Літашова, заступниця директора Луганської ОУНБ; менеджерка з комунікації та Роман Міронов, бібліотекар, контент-менеджер ютуб-каналу Луганської ОУНБ розкрили спільноті тему «Що таке YouTube і чому він важливий для бібліотек». Знайомилися з успішними ютюб-каналами бібліотк України, вчилися як планувати медіаконтент, оформлювати канал, Ось ключові переваги створення та ведення YouTube-каналу для бібліотеки:
- створюює позитивний імідж бібліотеки;
- сприяє промоції івентів і роботи бібліотеки;
- відеоанонси майбутніх заходів, зустрічей книжкових клубів, виставок здатні привернути більше уваги, ніж текстові оголошення;
- є джерелело якісної освіти;
- популяризація та збереження місцевої спадщину та історії краю;
- дозволяє бібліотекарям отримувати зворотний зв’язок та адаптувати свої послуги;
Створення та розвиток YouTube-каналу — це інвестиція в майбутнє бібліотеки, яка дозволить їй залишатися актуальною, доступною та цінною для сучасної громади.
2.2 «Генерування бібліотечного контенту: технології ШІ».
– Марія Добровольська, методистка 1 кат. науково-методичного відділу Тернопільської обласної бібліотеки для молоді «Генерування візуального та інформаційного бібліотечного контенту із використанням ШІ».
– «ChatGPT, напиши текст замість мене, бо я вже не можу…»: сильні сторони та обмеження ШІ як «співавтора» контенту — Марія Медведська, провідна бібліотекарка ЦБ ЦБС Індустріального району м. Харкова.
– “Використання можливостей штучного інтелекту для створення бібліотечного медіаконтенту” — Наталія Чернишенко, завідувачка бібліотеки приватного вищого навчального закладу «Харківський міжнародний медичний університет». Сервіси для генерування зображень: Adobe Firefly, Mage.Space, Leonardo.Ai.
2.3 Тренінг «Штучний інтелект та дезінформація» — Максим Запорожченко, менеджер медіаосвітніх програм Академії української преси, завідувач центру цифрової освіти та медіакультури, Миколаївський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти. ШІ може допомагати у створенні освітніх інструментів, які навчають людей розпізнавати дезінформацію, розвивати критичне мислення та оцінювати джерела інформації. Штучний інтелект одночасно є потужним знаряддям для створення дезінформації та життєво важливим інструментом для боротьби з нею. Майбутнє інформаційного середовища значною мірою залежатиме від того, наскільки ефективно ми зможемо використовувати ШІ для захисту правди та підвищення медіаграмотності суспільства. Посібники для практичного використання в роботі:
- “Практична медіаграмотність для бібліотек”. — URL: https://www.aup.com.ua/uploads/Mediahramotnist_dlya_bibliotek_AUP_2019.pdf
- Медіаграмотність для бібліотекарів. — URL: https://www.aup.com.ua/book-review/mediagramotnist-dlya-bibliotekariv/
- Книжка у світі медіа. — URL: https://www.aup.com.ua/uploads/BookInMediaWorld_2018_small1.pdf
Рефлексій після завершення навчання було багато. Організатори Школи дякували за активну участь, ентузіазм та прагнення до нових знань. Учасники висловили тисячі слів подяки за можливість навчатися, розвиватися та застосовувати нові практичні знання у професійній діяльності.
Що робити далі: експериментувати з доступними ресурсами, для цього обрати для себе два-три ресурси і бути завжди в курсі змін, розвивати свою АІ-грамотність, допомагати іншим, створювати та просувати бібліотечні послуги за допомогою ресурсів, які рекомендували нам спікери Школи. Не забувати чудовий вислів спікерки Школи Марини Толмач, що ШІ не замінить людину, але люди, які використовують ШІ можуть це зробити. І час від часу згадувати ще один меседж “ШІ —це інструмент, а душа — це ми!”
#14шбж
#14ВсеукраїнськаШБЖ
#ШІ #дезінформація