Шосткинська публічна бібліотека

27 травня 2025 року відбувся всеукраїнський вебінар «На рівних: діалог про інклюзію та дієві бібліотечні практики», організований Секцією Української бібліотечної асоціації «Бібліотека – на допомогу особам з інвалідністю та людям похилого віку» спільно з Рівненською обласною універсальною науковою бібліотекою.
Метою онлайн-зустрічі стало створення відкритого простору для обміну досвідом, ідеями, проєктами та реальними прикладами впровадження інклюзії в бібліотечну діяльність.
До участі у вебінарі долучилися фахівці з різних куточків України: Херсона, Сум, Шостки, Києва, Запоріжжя та Коломиї – люди, які щодня реалізовують інклюзивні практики у своїх бібліотеках і готові ділитися своїми напрацюваннями. Понад 100 слухачів мали можливість познайомитися з досвідом колег.
🔹Вітальним словом вебінар відкрила директорка обласної бібліотеки та голова Секції УБА «Бібліотека – на допомогу особам з інвалідністю та людям похилого віку» Валентина Ярощук, наголосивши на важливості створення доступного та дружнього простору для кожного, незалежно від фізичного стану, віку чи інших індивідуальних особливостей.
🔸Неллі Крамаренко, директорка КУ «Міська публічна бібліотечна система м. Запоріжжя», виступила з темою: «Інклюзивна бібліотека: стратегія, ресурси, можливості». Вона розповіла про ідею та втілення інклюзивної бібліотеки, оновлення та осучаснення бібліотечних просторів і запровадження бібліотечних інклюзивних послуг для різних категорій відвідувачів.
🔹Анжеліка Пєнкина, провідна бібліотекарка читального залу Шосткинської центральної міської бібліотеки, поділилася надзвичайно цікавим і популярним проєктом «Почути світ, щоб бачити життя». Бібліотекарі телефоном у режимі конференц-зв’язку читають книги для людей з порушеннями зору та людей старшого віку, які дискутують про почуте та діляться враженнями. Таке читання в телефонному режимі – перша і єдина в Україні ініціатива, що стала знаковою подією і для працівників бібліотеки.
🔸Продовжила вебінар Дарія Неколюк-Сасса, бібліотекарка Інклюзивної бібліотеки-філії №11 КЗ СМР «Сумська публічна бібліотека». Пані Дарія в своєму виступі продемонструвала різноманітність цікавих і корисних практик для людей з інвалідністю, які втілює Сумська публічна бібліотека.
🔹Цікавий і змістовний досвід у напрямку інклюзії представили колеги з Коломийської міської публічної бібліотеки: Наталія Оліградська, в.о. директора КЗ «Коломийська міська публічна бібліотека», Уляна Булах, провідна бібліотекарка та Галина Григорак, бібліотекарка бібліотеки-філії для дітей КЗ «Коломийська міська публічна бібліотека», керівниця інклюзивного театру «Ілюзія».
🔸У своєму виступі вони поділилися напрацюваннями щодо впровадження інклюзії як системного підходу – від створення доступного фізичного простору до розширення можливостей для всіх категорій користувачів. Окрему увагу було приділено інклюзивному театру «Ілюзія», що діє при Коломийській міській бібліотеці для дітей, та є яскравим прикладом того, як мистецтво може об’єднувати людей з різними можливостями та створювати простір для самовираження та творчості.
🔹Також колеги розповіли про ініціативу «Інклюзивні понеділки», у межах якої проводяться майстер-класи, ігрові заняття та спільні творчі події для дітей з інвалідністю та їхніх однолітків як приклад доступної, дружньої і відкритої бібліотеки.
🔸Про досвід впровадження інклюзії в умовах війни розповіла Оксана Шестакова, заступниця директора з бібліотечної роботи ХОУНБ ім. Олеся Гончара. «Інклюзивний театр» — проєкт, що виріс із довоєнного «Інклюзивного лялькового театру» та був відновлений у новому форматі на базі артпростору «Незламна бібліотека». У межах проєкту діти з ментальними порушеннями, зокрема з розладами аутистичного спектру, разом із батьками й кураторами створюють мультфільми. Вони виготовляють лялькових персонажів, створюють декорації та втілюють власні історії в анімаційному форматі. Виступ пані Оксани став живим свідченням того, що навіть в умовах війни бібліотека здатна залишатися безпечним простором підтримки, розвитку та натхнення.
🔹Учасники онлайн-події також дізналися від Олеся Перепеченко, тифлопедагогині, реабілітологині, президентки ГС «Всеукраїнська ліга організацій осіб з інвалідністю зору «Сучасний погляд», про можливість отримати до своїх фондів книги, надруковані шрифтом Брайля.
Модерувала подію Наталія Оксанич, завідувачка відділу соціокультурної діяльності Рівненської ОУНБ, членкиня Української бібліотечної асоціації.
🤝Дякуємо всім доповідачам та учасникам за змістовний діалог, щирість і бажання наповнювати бібліотечний простір кращими практиками! Дуже тішить, що сьогодні в українських бібліотеках інклюзивні ініціативи стають не винятком, а нормою.
Сподіваємось, що цей діалог надихне на нові ініціативи, партнерства та інклюзивні зміни в бібліотеках.
Поширити

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Scroll to Top